EFT, Reiki, Kineziologie - Energetické psychologické poradenství

Renata Králová

HODNOCENÍ

Vždy, kdy jsem napsala nějaký text, trpěla jsem velkými pocity strachu, co na to řeknou jeho čtenáři? Jako bych dávala v šanc život svého čerstvě narozeného dítěte.
A tohle mě potkalo i dnes po napsání textu: „Hra (cvičení): Svobodná vůle rozhodnutí“.
„Vždyť to nemá žádný úvod!
To téma jsem měla více rozvést.
Pochodí čtenář, co jsem chtěla říct?
Najde si tento text a přečte si ho člověk, pro kterého je určen?
Neudělala jsem tam a nenechala jsem tam nějakou pravopisnou chybu nebo překlep?“ (protože se znám, když jsem soustředěná na myšlenku, tak jsou pro mě tyhle věci absolutně nepodstatné)
Už při psaní textu jsem řešila výběr už tak kontroverzního slova jako je zrovna „náboženství“.
No prostě jestli je to dost dobré? Tím pádem taky, jestli jsem dost dobrá?
Jak na mě budou pohlížet přátelé, kolegové, případní klienti po tom, co si tento text přečtou a pak to přišlo: „To, co jsi napsala je informace. Třeba jen určena konkrétní osobě, či osobám, které možná ani neznáš. Je to tvůj současný úhel pohledu na jednu věc, která může pomoci najít odpověď nebo nový úhel pohledu někomu jinému. Je to technika, kterou jsi právě vymyslela a popsala na základě své vlastní zkušenosti a informací, které jsi v tomto okamžiku měla. A dost a tečka ;-).“

Jakékoliv hodnocení, nic neříká o textu (myšlence) zda je dobrý nebo špatný, nic neříká o mě a taky o vás pokud něco vytvoříte a dáte tímto způsobem sami sebe „v šanc“, všem ostatním.

Hodnocením, úhlem pohledu je té osoby, která ho hodnotí a má potřebu hodnotit.

Někdy tímto způsobem získáte spíš informace o člověku, který to hodnocení dává, ale je to především o něm samotném, než o vás. Proto v té dané chvíli musíte zůstat v nadhledu a nesmíte se nechat vtáhnout do smyčky hodnocení (on zhodnotil mě, tak já zhodnotím jeho…!).
Hodnocení, ale není pozitivní konstruktivní zpětná vazba, protože ta může přinést nový úhel pohledu a může konkrétní text (myšlenku, dílo) ještě povznést a tady je to už o mě nebo o vás, zda jsem nebo jste natolik vědomí, že to ustojím a přijmu nebo vy stojíte a přijmete?

„A jak se to ještě zlepší?“

 

P.S.: Tento text se dá vztáhnout k jakémukoliv tématu hodnocení a to už jen na vás, jak s ním naložíte.